Čo je imunita a ako ju podporiť

3. júna 2020

Imunita je schopnosť živého organizmu reagovať voči pôvodcovi choroby. Tvorí ju komplex viacerých obranných mechanizmov, pomocou ktorých sa telo bráni voči externým škodlivým činiteľom, látkam a organizmom.

Imunitný systém sa skladá z dvoch zložiek – špecifickej a nešpecifickej imunity. Vyvinul sa takmer u všetkých živých organizmov ako odpoveď na vonkajšie prostredie s cieľom prežiť. Nešpecifická imunita (vrodená) sa vyznačuje istou odpoveďou voči útočiacim patogénom. Špecifická (získaná) imunita je založená na imunologickej pamäti. Niektorí vedci a lekári boli dlho presvedčení o tom, že imunitný systém sa reguluje sám pomocou spätnej väzby, výskumy však potvrdili úzke spojenie medzi psychikou človeka, jeho nervovým systémom a imunitou. Okrem baktérií, vírusov a iných patogénov môžu narušiť prirodzenú rovnováhu aj rôzne konfliktné, frustrujúce a stresové situácie, ktoré bežne prežíva každý z nás.

Vplyv kolostra na imunita

Už staré civilizácie pritom poznali rôzne spôsoby ako podporiť imunitu. Jedným z efektívnych prostriedkov bolo užívanie kolostra, ktoré bolo pre svoje liečivé a blahodarné účinky považované za tekuté zlato. Nielen ľudské kolostrum však obsahuje množstvo zdraviu prospešných zložiek. Viaceré dlhodobé štúdie totiž zistili, že kravské kolostrum je takmer rovnaké s ľudským kolostrom. Obsah prospešných látok v kravskom kolostre je dokonca vyšší, pretože placenta kravy neumožňuje prechod niektorých látok k plodu.

Kolostrum dodáva telu jedinečný komplex imunitných, rastových faktorov, vitamínov, minerálov, enzýmov, aminokyselín a iných cenných zložiek. Ostatné cicavce sa na rozdiel od človeka rodia bez imunity, preto aj kravské kolostrum obsahuje oveľa viac dôležitých zložiek. Je to až 40x viac cenných látok v porovnaní s človekom. Človek je zároveň jediný cicavec, u ktorého dochádza k budovaniu imunity už počas jeho vývoja v maternici, a to transplacentárnou cestou. Malé teliatko sa rodí bez vybudovanej imunity, preto je obsah vzácnych látok v kravskom kolostre o toľko vyšší. Kolostrum tak obsahuje všetky potrebné látky, ktoré prispievajú k úspešnému budovaniu imunitného systému u mláďat v novom prostredí plnom rôznych patogénov a zabezpečujú mu prežitie. Je druhovo nešpecifické a s ľudským kolostrom sa zhoduje na 96 %.

V chrípkovom období treba myslieť na zdravie a podporu imunity

DELTA COLOSTRUM patrí k najkvalitnejším produktom na Európskom trhu. Je spracovávané maximálne šetrnou technológiou INTENSIVE+, bez použitia vysokej teploty, čím sú zachované všetky dôležité látky a najvyššia možná účinnosť. Pri jeho spracovávaní je používaná mikrofiltrácia miesto pasterizácie a pri sušení lyofilizácia. DELTA COLOSTRUM je vyrobené v Nemecku a získava sa výlučne z ekologických a kontrolovaných fariem.

Z hľadiska účinnosti je veľmi dôležitý aj samotný pôvod kolostra, pretože výrobky na báze kolostra, ktoré sú získavané z mimoeurópskych krajín, nemajú pre tunajších ľudí takú vysokú účinnosť. Je to preto, že zvieratá v týchto krajinách prichádzajú vo svojom prirodzenom prostredí do kontaktu s inými alergénmi a patogénmi. To sa následne odráža na účinnosti samotného kolostra na človeka.

Použitie kolostra

  • Preventívne použitie. Jesenné obdobie a začiatok zimy je už tradične spájaný s vyšším výskytom rôznych ochorení. Je to zároveň obdobie, kedy sa mnohí z nás naháňajú v práci. Kombinácia týchto faktorov tak môže ľahko prispieť k vzniku ochorenia. Kolostrum preto možno užívať aj preventívne v počas týchto mesiacov. Pomáha zlepšovať funkčnosť imunitného systému a zvyšovať jeho odolnosť voči zvýšenej fyzickej a psychickej záťaži.
  • Akútne použitie. Kolostrum pomáha s podporou imunitného systému aj počas už rozvinutého ochorenia. Možno ho preto užívať pri bolestiach hrdla, rôznych virózach, chrípke, zápaloch horných a dolných dýchacích ciest, ale aj pri citeľnej únave a vyčerpanosti. Najvhodnejšie je v tomto prípade zvoliť tekuté kolostrum, pretože sa veľmi dobre vstrebáva a má rýchly nástup účinku.
  • Chronické ťažkosti. Kolostrum možno používať aj pri rôznych chronických problémoch, ako sú opakujúce sa zápaly a infekcie dýchacích ciest či iných orgánov. Je výborným doplnkom pri častom užívaní antibiotík, ako aj pri celkovej únave organizmu a dlhodobo prežívanom strese.
DELTA MEDICAL s.r.o.
Holíčska 3079/14
851 05  Bratislava

+421 904 911 525
© 2021 Copyright DELTA MEDICAL s.r.o. 
search
Vyberte si menu
EUR Euro
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram